Krst se nalazi unutar granica evidentirane celine Stari majur, dobra koje uživa prethodnu zaštitu.
Prvi podatak o postajanju krsta na ovoj lokaciji nalazimo na Uporednom planu Tvrđave, Hornverka i grada Petrovaradina iz 1750. godine pukovnika J.Steigera. Današnji krst podignut je o trošku Katarine Piler 1926. godine umesto starog drvenog krsta iz 1816. godine. Funkcija mu je bila da štiti žitelje Petrovaradina od vremenskih nepogoda i zla.
Podignut je na četvorougaonoj betonskoj bazi, sa ogradom od kovanog gvožđa. Gabaritom i oblikovanjem nalikuje krstovima koji se nalaze u sklopu Staromajurskog groblja na Trandžamentu, Novomajurskog groblja i ispred crkve kod svetog Roka. Izrađen je od betona , završno obrađen u veštačkom kamenu. Figura Hrista izrađena je od lima i farbana, pričvršćena gvozdenim klinovima, kao i pločica sa natpisom INRI koja se nalazi iznad.
Krst je bio veoma oštećen sa jasno izraženim otklonom od vertikalne ose, koji se kretao od baze samog krsta iznad postamenta gde se uočavalo veliko oštećenje na samoj granici loma, sa popucalim i odvojenim delovima spoljne obloge i degradiranim betonskim jezgrom. Pukotine su prisutne i na samom postamentu, i to različitog stepena. Polazište većine pukotina su gvozdeni ankeri koji su usled korozije prouzrokovali naprsnuća spoljne obloge, što je omogućilo prodor vode u samu strukturu krsta i dalje destruktivno delovanje mraza. Spojnice između elemenata krsta su bile degradirane. Uočljivo je i prisustvo mahovine i lišajeva kao i zaprljanja usled atmosferskih uticaja. Figura Hrista je sa vidnim oštećenjima u vidu ulubljenja i perforacija. Svi gvozdeni elementi su bili korodirani i zaprljani.
Osnovno konzervatorsko-restauratorsko opredeljenje je očuvanje autetičnosti ukupnog arhitektonskog korpusa, gabarita, svih konstruktvnih i dekorativnih elemenata, originalnog materijala i celokupnog likovnog izraza.
Projekat je izrađen u skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada i uz saglasnost Zavoda. Nadzor nad radovima je takođe vršio Zavod.
Spomenik je demontiran i konzervatorsko-retauratorski radovi su obavljeni u radionici. Statička sanacija je izvedena korišćenjem metoda kojima je izvršena konsolidacija i stabilizacija celokupnog sklopa. Uklonjene su naslage čađi, masnoće od smoga i druge nečistoće, lišajevi i mahovina sa spomenika.
Ograda je restaurirana i spomenik je po završetku radova montiran na prvobitno mesto.
Nema komentara